Uložit do nákupního seznamu
Vytvoření nového nákupního seznamu

Jak zvýšit výnosy jahod? Bohaté plody jahod

2024-12-28
Jak zvýšit výnosy jahod? Bohaté plody jahod

Pokud si nevíte rady s pěstováním bohatě plodících sazenic jahod, využijte naše tipy, které vám jejich pěstování výrazně zpříjemní.Pomůžeme vám vyhnout se chybám, které způsobují špatné kvetení a plodnost jahodníků.Pokud jim budete věnovat jen trochu pozornosti, potěšíte sebe i svou rodinu zdravě rostoucími keříky se spoustou chutných plodů.

Proč jahody neplodí? Důvodů může být mnoho

Mezi příčiny špatné plodnosti nebo nedostatku plodů u jahod patří příliš kyselá nebo zásaditá půda.Příčinou může být i nedostatečná výživa rostlin a také to, že jahody nejsou pravidelně zavlažovány. Stává se také, že se nestihne správný termín výsadby. Sazenice jahodníku umístěné do země příliš brzy mohou zmrznout a být příliš slabé na to, aby mohly plodit.

Výsadba jahod na podzim je dobrý nápad, ale neměli byste ji provádět, když je půda již zmrzlá, protože jahody nezakoření nebo špatně rostou.Hrozí také, že květy, které se na jaře objeví na rostlinách vysazených v loňském roce, v dubnu zmrznou, a v takovém případě se plody neusadí.

Je velmi důležité nesázet jahody ve stínu, protože jejich plody budou malé a kyselé.Jahody také nemusí plodit, pokud jsou vysazeny příliš hluboko nebo příliš mělce.

Je třeba také poznamenat, že existuje několik odrůd jahod, které potřebují opylovače, tj. jiné jedince, aby mohly plodit.Například odrůda „Florence“ vyžaduje opylovače.

Co dělat, aby jahody lépe plodily? 10 osvědčených způsobů

  1. Zajistěte jim slunečné místo.
  2. Zajistěte, aby půda měla správnou kyselost a úrodnost. Její pH by se mělo pohybovat mezi 5,5 a 6,5.
  3. Zalévejte rostliny tak, aby půda nevyschla.Nedostatečné množství vody jahody zmenšuje.
  4. Před výsadbou jahod použijte organické hnojivo.
  5. Vyhněte se hnojivům s vysokým obsahem dusíku. Používejte jarní hnojení i podzimní hnojení, které podpoří bohatou úrodu v příštím roce.
  6. Zbavte se plevele a oloupejte přebytečnou část, ale opatrně, abyste nepoškodili kořenový systém jahod.
  7. Jahody sázejte ve vzdálenosti ne menší než 30 cm.
  8. Během jarních mrazíků chraňte jahody pomocí agroflanelu.
  9. Dodržujte zásady střídání plodin. Nesázejte jahody po jahodách, bramborách, rajčatech, kapustovitých zeleninách, dýních a slunečnici.
  10. V prvním roce pěstování oloupejte první květy jahodníku.

Jaké hnojivo pro sazenice jahody?

Kompost a hnůj jsou pro jahody vynikající. Půda, ve které jsou jahody vysazeny, by měla obsahovat dostatek tohoto hnojiva. Někdy obyčejný kompost nestačí a pak byste měli sáhnout po specializovaných hnojivech Biopon a Florovit. Doporučuje se také přírodní hnojivo pro jahody v podobě kopřivového nebo přesličkového hnoje.

Kdy ořezávat jahody?

Jahody by se měly seříznout dva týdny po skončení plodů. Odstranění listů jahodníku posílí rostliny pro příští rok, kromě toho neostříhané výhony a listy přispívají k šíření chorob.

Péče o jahody po sklizni - mnoho pěstitelů na ni zapomíná

Abyste se v příštím roce dočkali bohaté úrody, musíte vědět, jak o jahody po sklizni pečovat. Po skončení plodů počkejte dva týdny a poté rostliny seřízněte na výšku 6-7 cm. Jahody by měly ještě před zimou vytvořit nové listy a poupata, proto by se termín řezu neměl odkládat. Odříznuté listy a další části rostlin je třeba ze záhonů odstranit. Před sečením jahodníku je vhodné odstranit plevel a zkrátit oddenky.

Je třeba poznamenat, že péče o opakované jahody po sklizni je poněkud odlišná.Neodřezáváme je, ale odstraňujeme pouze výhony, plody a oddenky, které vykazují známky onemocnění.Po sklizni bude také dobré pečlivě zkypřit půdu mezi řádky.

Po skončení plodů byste měli jahody také pohnojit.Můžete se rozhodnout pro hnůj (doporučuje se mimo sezónu) nebo můžete použít minerální hnojiva, která rostlinám dodají dusík, draslík a fosfor.Na podzim se používají hnojiva bez dusíku. Pokud se během sezóny objevily problémy se škůdci a chorobami, je dobré po seříznutí listů použít postřik proti biologickému napadení nebo fungicid.

Sázka na bohatě plodící odrůdy jahod

Pokud chcete mít bohatou úrodu, vyberte si odrůdy jahod, které jsou známé svou vysokou úrodností. Je třeba mít na paměti, že jahody s opakovaným plodem jsou obzvláště plodné. Jednou z nich je „Albion“, silně rostoucí odrůda, která plodí v létě a na podzim. Albion' má četné, velké a velmi chutné plody a vyznačuje se také dekorativními vlastnostmi.

Mezi plodné odrůdy patří také středně pozdní Senga Sengana.Jedná se o rostlinu, která plodí velmi aromatické a mírně kyselé plody.Tato odrůda je odolná vůči suchu a nízkým teplotám.

Mezi velmi plodné jahody patří stará odrůda „Negro“.Je to středně pozdní jahoda s voňavými a šťavnatými, poměrně velkými plody.

Co sázet po jahodách?

Říká se, že pěstování jahod má větší šanci na úspěch, pokud před nimi nevysadíte některé plodiny, například kapustovou zeleninu. Mějte však na paměti, že jahody by neměly růst déle než 3-4 roky na jednom místě. Po uplynutí této doby by na jejich místo měly být vysazeny jiné rostliny. Do půdy, kde rostly jahody, nesázejte jiné jahody nebo jahodníky a nevysazujte maliny nebo růže, které patří do stejné čeledi. Volte druhy, které dokáží obnovit rovnováhu dusíku v půdě, a rostliny odolné vůči chorobám, které jahody ohrožují. Po jahodách bude dobré vysadit luštěniny, protože nasytí půdu cennými minerály. Můžete se také rozhodnout pro pěstování mrkve a skvělou volbou bude také cibule, česnek, petržel a kopr. Po jahodách se vysazují také tulipány, narcisy a pivoňky.

Doporučené stránky

Główna 0,00 Kč Oblíbené stránky Přihlášení
pixel