Které odrůdy jahod jsou nejlepší pro amatérské pěstování na pozemku?
Chcete pěstovat jahody, ale nikdy předtím jste to nedělali nebo vaše zkušenosti s těmito trvalkami, které plodí velmi chutné ovoce, nejsou příliš dobré?Rozhodněte se pro odrůdy, které jsou nenáročné a nezpůsobují problémy těm, kteří se zahradničením začínají.Prozradíme vám, které odrůdy jahod jsou vhodné pro amatérské pěstování, abyste neztráceli čas a nadšení, pěstování vlastních bude pro vás i vaši rodinu zábavou.Existuje mnoho důvodů, proč pěstovat jahody!
Co je potřeba k pěstování jahod na pozemku?
Láká vás pěstovat jahody na svém pozemku? Pro jahody musíte najít slunné místo a vyhnout se prohlubním v zemi. Budete potřebovat lopatku na vykopání půdy a také hrábě, protože plochu je třeba odplevelit. Pro výsadbu jahod budete určitě potřebovat lopatu. Půda v oblasti, kde budete jahody sázet, by měla být smíchána s rašelinou, kromě toho byste do ní měli zapravit hnůj (nejlépe několik měsíců, případně týdnů před výsadbou jahod) nebo kompost.
Nezapomeňte, že úspěšné pěstování jahod vyžaduje pravidelné odplevelování půdy, ale pokud použijete agrotextilii, bude plevelů mnohem méně, půda se bude lépe udržovat vlhká a dozrávající plody se nebudou špinit.Pokud se rozhodnete použít mulčovací netkanou textilii, zajistěte si speciální kolíky nebo kolíčky pro její připevnění k půdě.Rostliny lze také mulčovat slámou.
Jahody na pozemku lze hnojit doma vyrobeným hnojivem z kopřiv nebo přesličky nebo organickým hnojivem pro jahody či zeleninu.Výše uvedené rady platí zejména v případě, že jahody pěstujete na malé zahrádce.
Která odrůda jahod bude pro amatéra nejlepší?
Ne všechny obzvláště dobré odrůdy jahod jsou náročné. Pokud vás zajímají odrůdy jahod pro amatérské pěstování, máme pro vás několik důležitých informací. Mezi odrůdy, o kterých můžete vážně uvažovat, patří např:
- Rané jahody Honeoye - silně rostoucí odrůda, která je odolná vůči chorobám listů a velmi dobře snáší polské klimatické podmínky.Je však třeba dávat pozor na její poměrně citlivý kořenový systém.Tato odrůda má velmi aromatické středně velké plody.
- Jahoda Senga Sengana - amatérské pěstování jahod je úspěšné i v případě, že zvolíte středně pozdní odrůdu 'Senga Sengana'.Tato oblíbená odrůda má nádherné aroma a vykazuje odolnost vůči mrazu a suchu, stejně jako vůči kořenovým chorobám a půdním háďátkům.
- Jahody Florencie - chcete vysadit výjimečně chutné odrůdy jahod?Mezi nimi vyniká například plodná odrůda 'Florence', jejíž předností je nejen chuť, ale také odolnost vůči chorobám listů a kořenů.
Pěstování jahod v zemi není jedinou možností pro začínající pěstitele.Můžete se také rozhodnout pro jejich pěstování v květináči nebo truhlíku, k čemuž se skvěle hodí opakovaně plodící jahody. Jednou z takových odrůd jahod je „Albion“. Ocení ji jak začátečníci, tak zkušení pěstitelé. Vyznačuje se velkými plody sladkokyselé chuti, které se objevují každé tři týdny od července do října. Jedná se o silně rostoucí odrůdu, která není náchylná ke škůdcům a chorobám, s výjimkou antraknózy.
Polské odrůdy jahod
Vysokou odolností vůči nebezpečným chorobám a dotěrným škůdcům, stejně jako odolností vůči jarním mrazíkům se vyznačují staré odrůdy jahod, které se v Polsku pěstují již desítky let. Patří k nim odrůda „Elkat“, která je středně raná, velmi plodná a není náchylná k plísni šedé, padlí a chorobám listů.
Jak se staráte o sazenice jahod na svém pozemku?
Již víte, že existují odrůdy jahod, které nejsou příliš náročné na pěstování, ale rozhodně je nelze pěstovat bez minimálního nasazení. Proto jsme pro vás připravili stručného průvodce pěstováním jahod.
1. Jahody by měly být vysazeny na slunném místě, dobře odplevelené a s řádně připravenou půdou, jak jsme již zmínili.Půda pro jahody by měla mít mírně kyselou reakci.
2. Jahody sázejte v rozestupech 30-35 cm, aby se jejich kořeny v jamce nezkroutily.Nesmí se také sázet příliš hluboko. Charakteristické ztluštění nad kořeny, srdíčko, by nemělo být zakryto zeminou.
3. Jahody pravidelně zalévejte, ale nepřehánějte to s vodou, aby nezačaly hnít.
4. Jahody rostoucí v úrodné půdě nepotřebují intenzivní přikrmování. Nejdůležitější je jahody hnojit před výsadbou a po sklizni. Pro výživu jahod v amatérském pěstování se doporučují organické přípravky.
5. Dva týdny po skončení plodů je třeba jahody posekat a odstranit listy.Tím se sníží riziko výskytu chorob a škůdců a rostliny se posílí na další sezónu.
6. Je třeba mít na paměti, že jahody by neměly růst na stejném místě déle než 3-4 roky.Po uplynutí této doby je dobré do půdy vysadit hrách, fazole, česnek, cibuli, kopr, mrkev, červenou řepu nebo celer.
7. Jahody by se neměly vysazovat na místech, kde se předtím pěstovala kapustovitá zelenina nebo okurky, ani na místech, kde v předchozím roce rostly jahody, maliny nebo růže.Jahody by také neměly být vysazovány vedle těchto rostlin.
Plodí jahody v prvním roce?
Pěstování jahod na zahradě se doporučuje lidem, kteří nechtějí dlouho čekat na vlastní ovoce. Při výsadbě ovocných stromů je obvykle třeba počítat s tím, že na sklizeň si počkáte několik let, ale u jahod je situace jiná.
Řízky jahod Frigo, které se na jaře zasadí do země nebo do květináče, plodí až šest týdnů po výsadbě!Rostliny získané z jiných řízků budou plodit také v prvním roce. Musíte však počítat s tím, že první úroda nebude příliš bohatá. V následující sezóně však bude jahod mnohem více! Je třeba vědět, že výjimkou jsou opakovaně plodící jahody, které hojně plodí již v prvním roce pěstování. Výhodou těchto odrůd je také to, že se prodlužuje doba sklizně jejich plodů.