Příprava sazenic jahodníku na zimu a jejich péče v nové sezóně.

Jahody - naše oblíbené letní ovoce. V teplých měsících si užíváme jejich bohatou úrodu a ne vždy myslíme na to, co se stane s našimi sazenicemi v blízké budoucnosti. Doufáme, že příští léto nás naše rostliny opět potěší lahodnými, šťavnatými a aromatickými plody. A pak nás možná překvapí, jak budou naše sazenice po zimě vypadat. Ale věděli jste, že nemusíte čekat s nadějí? Svým sazenicím můžete pomoci a v příští sezóně se těšit z lahodných plodů. I když jsou vaše sazenice jahodníku mrazuvzdorné, malá pomoc jim neuškodí - naopak jim může velmi pomoci.
Jste zahradník začátečník? Nemáte žádné znalosti ani zkušenosti, ale chcete se starat o své rostliny? Žádný problém! Poradíme vám, jak se starat o jahody, aby bez problémů přežily tuhé zimní měsíce, a jak byste se o ně měli starat, až zima začne ustupovat teplým jarním dnům.
Co dělat se sazenicemi jahod před zimou? Jak by měl vypadat podzimní úklid jahodového záhonu?
S přípravou rostlin na zimu byste měli začít, jakmile sazenice dokončí plodnost. V tomto okamžiku byste měli rostliny „očistit“ od toho, co na zimu nepotřebují. Odstraňte všechny znetvořené listy, nahnilé plody a oddenky. Tento postup pomůže ochránit celou rostlinu před možnými chorobami těchto částí. Doporučuje se provést tento úkon přibližně 2 týdny po ukončení plodnosti (pokud se jedná o opakovaně plodící jahodník, počkejte déle, abyste se ujistili, že rostlina v této sezóně již nebude plodit). Mezi tímto ošetřením a zimními dny bude mít jahodník čas vytvořit nové listy a silné, zdravé výhony. Pokud byly vaše sazenice jahodníku během plodové sezóny silně napadeny nějakou houbovou chorobou, je vhodná doba pro aplikaci fungicidního postřiku. Sazenice bez chorob budou v následující sezóně silnější a poskytnou bohatou úrodu. Kromě péče o samotné sazenice se věnujte také péči o jejich bezprostřední okolí, zbavte je nežádoucích plevelů, které sazenice připravují o vodu a živiny.
Pokud jste již provedli udržovací ošetření sazenic, jsou unavené a potřebují pomoc při regeneraci. Je vhodné, abyste se zamysleli nad jejich vhodným posílením. Jednoduše řečeno, vaše jahody potřebují hnojení, poslední již před tuhou zimou. Podle toho, kdy hnojíte, můžete použít různá hnojiva. Pokud vaše jahody ukončily plodnost dříve a vy je přihnojujete v létě, můžete použít univerzální hnojivo bohaté na dusík, který je pro jahody nezbytnou živinou. Dusík stimuluje růst listů a výhonků, posiluje kořenový systém a zvyšuje výnos. Pokud však máte pozdní odrůdu a přihnojujete na podzim, měli byste použít speciální podzimní hnojiva. Samozřejmě byste měli mít na paměti, že hnojení sazenic není nutné, jahody zvládnou zimní dny i bez tohoto ošetření.
Potřebují sazenice jahod ochranu proti mrazu?
I když máte odolné jahody, vyplatí se je chránit před negativními účinky mrazu. Ochráníte je tak před účinky zimního počasí, a to nejen před mrazem, ale i před větrem a velkými teplotními amplitudami. Sazenice jahodníku by se měly přikrýt až poté, co přejdou do klidového stavu. Rostliny vám to dají najevo změnou barvy listů ze zelené na červenou (půjde o typické podzimní listy). Nejčastěji se rostliny zakrývají koncem října nebo začátkem listopadu, po prvních mrazech. Důležité je pamatovat na to, že pro zakrytí jahod na zimu jste zvolili správný materiál. Pokud hledáte nejlevnější alternativu ochrany rostlin, můžete použít slámu, která dobře propouští vodu a vzduch. Přestože se jedná o ekonomickou volbu, používá se pouze v malých domácích zahradách. Slámu je třeba sledovat a v případě jejího nedostatku ji doplnit, protože ji často odnáší zimní vítr. Pokud však chcete svým rostlinám věnovat větší péči, můžete investovat do agro vlny. Agro rouno propouští vodu, chrání jahody před větrem a před rozdrcením těžkým sněhem. Montáž agrolánu je jednoduchá, protože jej stačí rozprostřít na jahody a upevnit k zemi, např. pomocí kamenů. Pokud budeme o agrolátku pečovat, můžeme ji používat několik let. Agotextilie je nejčastěji voleným materiálem pro zakrytí rostlin. Můžeme také přikrýt naše rostliny perforovanou fólií. Její výhody jsou velmi podobné agrotextilii, bohužel má jednu zásadní nevýhodu - brání výměně vzduchu. Tato nevýhoda vystavuje naše rostliny vzniku šedé plísně a vede k přehřívání rostlin. Nesmíme zapomínat, že i odolné řízky nám budou vděčné za pomoc při nízkých teplotách, které jsou nebezpečné zejména na jaře, kdy se naše rostliny probouzejí a připravují se na plodnost a nasazování květů. Použití ochranných metod, jako je agrotextilní rouno, pomůže také ochránit rostliny před okusem zvěří, například zajíci.
Co dělat se sazenicemi jahod na jaře?
Dodržování předchozích kroků pomůže sazenicím přežít chladné zimní dny. Neměli byste na ně však zapomenout až do léta! S příchodem jarního počasí se k nim vraťte a pomozte jim připravit se na novou sezónu. Jarní péče o jahody by měla začít v polovině března. Pokud jste jahody na zimu něčím chránili, je vhodná doba ochranu odstranit. Nejprve vyčistěte prostor mezi sazenicemi, může tam být ještě nežádoucí listí a plevel. Důležitou součástí jarního úklidu je kypření půdy kolem vašich sazenic. Tato úprava provzdušní půdu, zajistí dostatečné zásoby vody a umožní lepší příjem živin.Jahody tak porostou a budou plodit rychleji a sklidí velmi bohatou úrodu. Toto ošetření se doporučuje nejen na jaře, ale mělo by se opakovat po celou dobu plodové sezóny, aby bylo zaručeno zdraví a síla rostliny. Dalším krokem by mělo být hnojení. To pomůže rostlinám rychleji se zotavit po tuhé zimě. Vyplatí se zvolit přípravky obsahující dusík, fosfor a draslík. Jedná se o minerální látky nezbytné pro vývoj jahodníku. Tento krok je nepovinný, jen je třeba dodat, že díky němu může být výnos uspokojivější. Pokud jste si všimli, že vaše jahody vykazují příznaky onemocnění, nečekejte do poslední chvíle a ihned použijte vhodné postřiky. Na jaře se nejčastěji projevují příznaky šedé plísně, jako jsou hnědé a vodnaté skvrny na listech, šedý načechraný povlak na částech rostlin a hniloba na bázi řízků. Plíseň šedá je jednou z nejnebezpečnějších chorob jahodníku, proto se vyplatí jednat rychle a předejít případným ztrátám.
Péče o jahody je klíčem k bohaté úrodě po mnoho sezón.
Abyste se mohli těšit z bohaté a chutné úrody jahod, musíte se o sazenice starat. Správná péče není složitá a může zvýšit kvalitu vaší výsadby. Doufáme, že při dodržování našich rad vás vaše jahodníky potěší svou úrodou i v příštích sezónách. Nezapomeňte, že péče o sazenice jahodníku by měla pokračovat po celý rok.